• info@parspooyesh.com

  • شماره تماس :۴۸۰۵۶۰۰۰-۰۲۱ ۹۶۶۱۴-۰۲۱

  • ساعت کاری :زمان: ۷-۲۴-۳۶۵

mko

 

 

پیرو مصوب کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جلسه شماره ۲۳۷ مورخ ۱۳۹۵/۳/۲۲، شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنتی ملزم به تفکیک ترافیک مصرفی مشترکین خود با ساختار مشخصی هستند. در این تفکیک مطابق مصوبه بایستی ترافیک اینترنت داخلی ایران با قیمتی ارزانتر از ترافیک اینترنت خارج از ایران برای هر کاربر محاسبه گردد.
همچنین سرویس های ارزش افزوده که پیشتر تنها با رویکرد جذب مشترک بیشتر و با محدودیت های فنی فراوان ارایه می‌شد، اکنون به عاملی مهم در بازار رقابتی شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنتی بدل گشته که استفاده از آنها در برخی موارد ضروری و اجتناب ناپذیر است.

 

 

 

 

چالش ها

امکان تفکیک ترافیک مصرفی مشترکین چه با کم و کیفی که مد نظر کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است و چه به هر صورت دیگری، سه چالش را برای شرکت های ارایه دهنده ی خدمات اینترنتی بوجود می آورد:
۱- امکان تفکیک ترافیک مصرفی بر اساس هر کیفیت و ویژگی‌ای که مد نظر شرکت ارایه دهنده ی خدمات اینترنتی است
۲- امکان محاسبات مالی بر اساس تفکیک انجام شده
۳- تفکیک مسیر دسترسی شرکت های ارایه دهنده به اینترنت در لبه شبکه به مقاصدی که تفکیک بر اساس آنها انجام شده است
همچنین، مسیری که بازار در حال طی کردن آن است ضرورت استفاده از سرویس های ارزش افزوده را به عنوان یک نیازمندی کلیدی و راهبردی مطرح کرده است. فروش ترافیک بر اساس محتوا و ارایه مقاصد تفریحی-سرگرمی-تجاری به صورت رایگان برای مشتریان مثال هایی از این نوع سرویس ها هستند که کاهش پهنای باند خروجی و کسب درآمد از ظرفیت های مازاد را به دنبال دارند.

برای تفکیک ترافیک مصرفی مشترکین باید بتوان درلایه شبکه، ترافیک مصرفی را با توجه به پارامترهایی تشخیص داد و سپس میزان مصرف هر بخش را جداگانه محاسبه کرد. با توجه به مصوبه کمیسون، این تفکیک بایستی بر اساس آدرس مقصدی که مشترک درخواست می کند صورت گرفته و به دو بخش مقصدهای داخل و خارج ایران تقسیم شود. سپس، میزان مصرف هر بخش جداگانه و مستقل از بخش دیگری محاسبه شده و به سامانه اکانتینگ اعلام گردد.

همچنین سامانه اکانتینگ بایستی قادر باشد تا برای میزان مصرف اعلام شده برای هر بخش سیاست های مالی متفاوتی را اعمال نماید تا در گام اول مصوبه کمیسیون قابل پیاده سازی باشد و در گام دوم در صورت وجود سیاست های دیگری که مد نظر شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنتی است، سیاست های جدیدی را اعمال نماید.

هر شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنتی در حال حاضر دسترسی شبکه خود به اینترنت را از یک اتصال (لینک) مشخص تامین می کند و این اتصال تمامی ترافیک خروجی شبکه شرکت را به اینترنت تامین می کند. هزینه این اتصال از شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنتی به صورت یکجا و بدون هیچگونه تفکیکی دریافت می گردد. طبق مصوبه کمیسیون بایستی هزینه ترافیک مصرفی مشترک برای مقاصد داخل ایران کمتر از مقاصد خارج از ایران باشد. با این توضیح هزینه ای که شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنتی از مشترک برای اتصال او به اینترنت می گیرد کمتر از هزینه ای خواهد بود که خود برای برقراری همان اتصال به شرکت بالادستی پرداخت می کند. زیرا این شرکت هزینه اتصال را به صورت تفکیک شده (مقصد داخلی ایران ارزان تر) با مشترک خود حساب می کند در صورتی که هزینه‌ای که خود به شرکت بالا دستی پرداخت میکند به صورت تفکیک نشده است.(مقصد داخل ایران با همان هزینه مقصد خارج ایران) طبیعتا این مورد از نظر مالی به ضرر شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنتی است.
در بخش سرویس های ارزش افزوده، امکانات فعلی اکثر شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنتی ، شرایط کافی برای ارایه این گونه سرویس ها را فراهم نمی کنند.

در بخش تفکیک ترافیک در لایه شبکه، دو رویکرد وجود دارد:
الف) تفکیک ترافیک در لایه دسترسی (Access Layer) به این صورت که ترافیک کاربر بر اساس مقصد درخواستی تفکیک می شود. در حال حاضر روترهای سیسکو در پلتفورم های بالاتر از 7200 که از سرویس ISG پشتیبانی می‌کنند قادر به تفکیک ترافیک بر اساس مقصد هستند. روتر های Huawei نیز با سرویس DAA قادر به انجام چنین تفکیکی هستند اما روتر های میکروتیک در حال حاضر چنین امکانی را ندارند.
در این رویکرد نیاز است تا روتری که مشترک به آن از طریق pppoe یا هر تکنولوژی اتصال دیگری متصل می شود، قادر باشد تا ترافیک مصرفی مشترک را بر اساس مقصد درخواستی تفکیک کند. سپس میزان مصرف تفکیک شده ی مشترک به سامانه اکانتینگ اعلام می شود. با توجه به مصوبه کمیسیون، تفکیک بایستی حداقل برای دو مقصد اینترنت داخل ایران و اینترنت خارج ایران انجام شود. با این توضیح میزان مصرف مشترک برای تمام مقاصد داخلی ایران در قالب یک پارامتر برای سامانه اکانتینگ ارسال می گردد. این مورد برای ترافیک اینترنت خارج ایران نیز به همین شکل پیاده سازی می‌شود.

mj

ب) تفکیک ترافیک در لایه ای پس از لایه ی دسترسی ( Access Layer ) و پیش از روتر مرزی (Edge Router) شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنتی به این صورت که یک کامپوننت DPI/PCEF به شبکه افزوده می شود تا وظیفه تفکیک ترافیک را برعهده گیرد.
در این رویکرد ترافیک مشترک پس از اتصال به RAS از روی سرور PCEF عبور داده می شود و سپس به روتر لبه شبکه منتقل می گردد. قوانین و سیاست هایی که پیشتر روی PCEF تعریف شده است توسط سرور اکانتینگ برای هر مشترک هنگام اتصال بلافاصله فعال می گردد و با قطع اتصال سیاست های اعمال شده نیز از روی PCEF حذف می گردند. در طول اتصال کاربر، میزان ترافیک مصرفی بر اساس مقصد درخواستی به صورت مجزا توسط PCEF محاسبه شده و به صورت آنی (آنلاین) به سامانه اکانتینگ اعلام میگردد.

mlo

 با توجه به تکنولوژی های موجود، در حال حاضر تنها محصولات دو شرکت (vendor) سیسکو و هواوی قادر هستند تا تفکیک ترفیک را در لایه دسترسی ( روی BNG یا RAS ) انجام دهند. در محصولات شرکت سیسکو در پلتفورم های ۷۲۰۰ به بالا سرویس ISG و در محصولات شرکت هواوی سرویس DAA امکان تفکیک ترافیک مشترک را فراهم می کنند. هر دوی این سرویس ها تفکیک را بر اساس مقصد درخواستی کاربر انجام می دهند به این صورت که مقاصد در روتر بر اساس نیاز در قالب access-list مشخص می شوند و سپس این access-list ها روی session مشترک پس از اتصال اعمال می شود. به طور مثال لیست IP های داخل ایران در قالب یک access-list (به طور مثال iran-distin) تعریف می‌شود و سپس این access-list به صورت یک سرویس روی اتصال مشترک اعمال میگردد و ترافیک مصرفی به تمامی مقصد های ذکر شده در access-list در قالب یک حساب برای سامانه اکانتینگ ارسال می شود. به طور مثال فرض کنیم که سایت های aparat.com و cloob.com در یک access-list قرار گرفته اند و کاربر ۲۰ مگابایت ترافیک به مقصد سایت aparat.com و ۴۰ مگابایت ترافیک به مقصد سایت cloob.com مصرف کرده است. با توجه به اینکه این دو سایت در یک access-list قرار دارند میزان ۶۰ مگابایت ( مجموعه ترافیک مصرفی در کل access-list) به سامانه اکانتینگ اعلام می شود. با این توضیح، همانطور که مشخص است تفکیک ترافیک تا لایه ۴ قابل انجام است که تنها شامل آدرس IP مقصد، آدرس IP مبدا، شماره پورت مقصد و پروتکل مورد استفاده (TCP یا UDP) می شود. هر access-list در یک سرویس تعریف میشود (به طور مثال سرویس iran-dist) و هنگام اتصال مشترک برای وی فعال می گردد. با توجه به مصوبه کمیسیون و امکانات محصولات شرکت های هواوی و سیسکو، برای هر مشترک حداقل بایستی دو سرویس تعریف گردد. سرویس اول شامل مقاصد داخل ایران و سرویس دوم شامل مقاصد خارج از ایران که بتوان برای هر یک ترافیک مصرفی را به صورت جداگانه محاسبه کرد. در محصولات سیسکو این امکان وجود دارد که برای هر سرویس پهنای مشخصی نیز در نظر گرفته شود. به طور مثال برای یک مشترک برای ترافیک داخل ایران پهنای باند ۵ مگابیت و برای ترافیک خارج از ایران پهنای باند ۲ مگابیت.

در راهکار DPI/PCEF ، ترافیک کاربران از روی سرور PCEF عبور می کند. این سرور به صورت layer2-transparent در شبکه قرار می گیرد. در این راهکار برخلاف راهکارهای ISG و DAA، پردازش ترافیک مشترک در لایه ۷ انجام میگیرد که باعث ارایه امکانات به مراتب بیشتری نسبت به سرویس های ISG و DAA می‌شود. پردازش لایه ۷ امکان بررسی محتوا ترافیک کاربران و تصمیم برای اساس محتوا را فراهم می کند ضمن اینکه از اطلاعات لایه های پایین تر مانند لایه ۴ و ۳ نیر به طور کامل پشتیبانی می کند. در راهکار PCEF همانند راهکار ISG مقاصد کاربر در قالب سرویس یا Application Group طبقه بندی می شود و هنگام اتصال مشترک، سرویسی که پیشتر برای مشترک در نظر گرفته شده است توسط سامانه اکانتینگ روی سرور PCEF برای او فعال می گردد و میزان مصرف هر سرویس نیز توسط PCEF به صورت آنی (Real-time) به سامانه اکانتیگ اعلام می شود.

jjkh

 

 

سرویس‌های ارزش افزوده عموما به سرویس‌هایی گفته می شود که در کنار سرویس‌های اصلی شرکت ها قرار می گیرند و به صورت هدفمند به منظور کسب درآمد بیشتر از زیرساخت موجود طراحی و پیاده سازی می شوند. زیرساخت و نوع سرویس اصلی شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنتی به گونه‌ای است که میتوان طرح های متنوع و با حاشیه‌ی سود قابل توجهی بر اساس آنها ارایه داد. برخی از طراح های متداول در این بخش شامل موارد زیر می گردند:
1- فروش ترافیک بر اساس محتوا. در صورتی که بتوان مقاصد و محتوای ترافیک مشترک را تشخیص داد و میزان ترافیک آن ها را محاسبه کرد می توان بر اساس این مقاصد و محتوا، طرح های جذابی را ارایه داد. به طور مثال می توان طرحی با عنوان "سرگرمی"، با پهنای باند و دوره زمانی مشخص ارایه داد که به مشترک این امکان را میدهد که بتواند در طول دوره خود تنها از سه مقصد سایت آپارات، تلگرام و بازی Clash of Clans استفاده کند.
همچنین می توان با اعمال تغییراتی در سامانه CRM/BSS به مشترک امکان ایجاد بسته اینترنتی دلخواه بر اساس نیاز خود را ارایه داد. از چنین ویژگی‌ای می تواند به عنوان ابزاری قدرتمند و مفید برای ارایه اینترنت پاک و متناسب با شیونات و فرهنگ خانواده ایرانی استفاده کرد که نوع و سطح دسترسی را خود خانواده ها کنترل کنند.
2- ارایه مقاصد تفریحی-سرگرمی-تجاری به صورت رایگان برای مشتریان. ظرفیت فضای تخصیصی به اتاق سرور و همچنین شبکه زیرساخت شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنتی اغلب بیشتر از استفاده سرویس های فعلی است. از همین روی میتوان از این ظرفیت مازاد استفاده های فراوانی نمود. یکی از این استفاده ها، ایجاد یک منطقه تفریحی-سرگرمی-تجاری در شبکه است که ترافیک با مقصد این منطقه با دید تشویق مشترک، رایگان محاسبه می شود. محتوای سرویس‌های این منطقه برای مشترکین به صورت رایگان و یا با دریافت هزینه عضویت ناچیز ارایه می گردد اما هزینه اصلی از تولید کننده‌ی محتوا دریافت میشود. با این توضیح می تواند طرحی را تصور کرد که در آن مشترک به طور مثال سرویس های سامانه آپارات را رایگان استفاده می کند اما شرکت ارایه دهند خدمات اینترنتی هزینه هر مگابایت ترافیک به مقصد این سامانه را در چهارچوب قرارداد همکاری از سامانه آپارات دریافت می کند.
دو مورد فوق تنها بخش از امکاناتی است که می توان با ویژگی تشخیص مقاصد درخواستی ترافیک مشترکین ارایه داد.

 

چند نکته
با راه اندازی سرویس ISG محدودیت لایسنس روتر که به صورت پیش فرض روی تعداد کاربر آنلاین روتر تعیین میشود تغییر کرده و بر اساس تعداد سرویس فعال روی روتر محاسبه می گردد. به صورت مثال روتر با لایسنس 64k قادر است در شرایط ایده‌آل، بدون وجود هرگونه access-list، سرویس‌های روتینگ مانند OSPF و route-map و یا policy، از اتصال ۶۴۰۰۰ مشترک پشتیبانی کند که در صورت فعال سازی هر یک از سرویس های فوق الذکر این میزان متناسب با میزان بار سرویس فعال شده کمتر خواهد شد. در صورت فعال سازی سرویس ISG با فرض اینکه برای هر مشترک دو سرویس فعال گردد، با لایسنس 64k تنها می توان اتصال ۳۲۰۰۰ مشترک را در شرایط ایده آل فراهم کرد.
همچنین با توجه به تنوع روترهای مورد استفاده که شامل انواع مدل های سیسکو، هواوی، میکروتیک و ZTE می شود، استفاده از سرویس ISG به معنی جمع آوری تمامی روترها و جایگزین کردن آنها با روترهای سیسکو است که بسیار پرهزینه خواهد بود. استفاده از راهکار PCEF باعث می شود که زیر ساخت شبکه به هیچ عنوان تغییر نکند و با افزودن یک سرور پیش از روتر لبه شبکه تمامی نیازمندی ها را پاسخ داد.